The new two-day format for CNKC was considered by all to be a great success. Thanks to all of the shimpan and volunteers who helped make the tournament a success, and thanks to all who made the trip to Markham to participate. Congratulations to the medalists.

INDIVIDUAL

Junior Boys Under 15
1st Julien Couturier, JCCC Kendo Club, ON
2nd Warrick Xander Bruan, JCCC Kendo Club, ON
3rd James Liconti, Etobicoke Olympium Kendo / Iaido Club, ON
3rd John Cogill, JCCC Kendo Club, ON
Fighting Spirit: Hongzhen Hudson Lin, JCCC Kendo Club, ON

Junior Boys Under 18
1st Kenta Muramatsu, Renfrew Kendo Dojo, BC
2nd Eushin Lee, Renbu Dojo, BC
3rd Shion Miyashita, Edmonton Kendo Club, AB
3rd Elliott Chui, Steveston Kendo Club, BC
Fighting Spirit: Avery Nham, Edmonton Kendo Club, AB

Junior Girls Under 18
1st Kianna Darbyshire, Vancouver Kendo Club, BC
2nd Francesca Ho, JCCC Kendo Club, ON
3rd Kathy La, Mississauga Kendo Club, ON
3rd Alyssa Jewett Shimizu, Tozenji Kendo Club, BC
Fighting Spirit: Lyra CharlesChiu, Ryerson University Kendo Club, ON

Senior (Over 50)
1st Bryan Asa, JCCC Kendo Club, ON
2nd Shuya Shiono, Calgary Kendo Club, AB
3rd Neil Gendzwill, Saskatoon Kendo Club, SK
3rd Tony Davidson, University of Toronto Kendo Club, ON
Fighting Spirit: Tony Davidson, University of Toronto Kendo Club, ON

Women
1st Juneko Kurahashi, Renbu Dojo, BC
2nd Makiko Ara, Renbu Dojo, BC
3rd Jen Ayaka Sugiyama, JCCC Kendo Club, ON
3rd Hanaca Yamada, Vancouver Kendo Club, ON
Fighting Spirit: Kyoko Miyata, Manitoba Kendo Club, MB

Men
1st Kyle Eunseob Lee, Chinook Kendo Dojo, AB
2nd Ryo Bobby Yasumura, Etobicoke Olympium Kendo / Iaido Club, ON
3rd Hyo-sung Kim, Etobicoke Kendo, ON
3rd Shigemitsu Mitch Kamata, Etobicoke Kendo, ON
Fighting Spirit: Neal Nakano, Steveston Kendo Club

TEAM

Club – Junior
1st JCCC Kendo Club, ON
2nd Edmonton Kendo Club, AB
3rd Markham Kendo Club, ON
3rd Etobicoke Olympium Kendo / Iaido Club, ON
Fighting Spirit: Sean Castellani, Etobicoke Olympium Kendo / Iaido Club, ON

Club – Women
1st Renbu Dojo, BC
2nd Etobicoke Olympium Kendo / Iaido Club, ON
3rd Vancouver Kendo Club, BC
3rd Jung Ko Kendo, ON
Fighting Spirit: Zuzka JurcekovÌÁ, QuÌ©bec Kendo KaÌø

Club – Men
1st Etobicoke Olympium Kendo / Iaido Club, ON
2nd Renbu Dojo, BC
3rd Jung Ko Kendo, ON
3rd McGill University Kendo Club, QC
Fighting Spirit: Francis PÌ©trin, Shidokan Kendo Club, QC

Province – Junior
1st British Columbia
2nd Ontario
3rd Alberta
Fighting Spirit: Shion Miyashita, Alberta

Province – Women
1st Ontario
2nd British Columbia
3rd Alberta
3rd Quebec
Fighting Spirit: Akiko Fukushima, British Columbia

Province – Men
1st Ontario
2nd Quebec
3rd British Columbia
3rd Alberta
Fighting Spirit: Reuben Gabac, Manitoba